czwartek, 7 listopada 2013

Czytam. Bo ... jestem uzależniona

Edyta Grabowska Gwardiak
autorka bajek dla dzieci
Gdyby moja mama wiedziała, w jaki nałóg wpędzi mnie, czytając mi codziennie bajki i baśnie, to … pewnie zrobiłaby jeszcze raz to samo. Dzień bez lektury jest bez wątpienia dniem straconym, a nowa książka zawsze kusi i przyciąga, wabi tajemniczą zawartością, otwiera nieznane światy. Czytam więc w czasie podróży, a także o bladym świcie, kiedy już nie mogę spać, w wannie i podczas sprzątania też. Audiobook to doprawdy genialny wynalazek!
Umberto Eco powiedział kiedyś, że kto czyta książki - żyje podwójnie. Tę dewizę wcielam skwapliwie we własne życie i to dzięki literaturze zwiedziłam niemal cały świat, żyłam w różnych epokach i wśród niezwykłych ludzi.

Lubię książki o czymś, takie, o których długo, a może i na zawsze nie da się zapomnieć. Wracam często do prozy Konwickiego, Hena, Żeromskiego i Kundery, Nurowskiej i Reverte’a. Fascynuje mnie literatura francuska, a „Niebieski rower” i „ Trzech muszkieterów”  czytam średnio co trzy lata.

Z wielką przyjemnością i zaciekawieniem czytam też książki dla dzieci i młodzieży, bo dobrze jest wiedzieć, co tworzy konkurencja…

1 komentarz:

  1. pięknie ujęta istota sztuki jaką jest literatura - jej fantastyczność nomen omen tkwi właśnie w tym, że każdy może uczestniczyć tak jak Pani napisała w różnych epokach i różnych światach.

    OdpowiedzUsuń